Rólunk írták
2010. máj. 10., hétfő
Kegyelet és emlékezet címmel rendeztek konferenciát a kaposvári Megyeházán hétfő délután. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Somogy Megyei Önkormányzat közös rendezvényén, melyet kiállítás megnyitó követett, ahol Gelencsér Attila mondott köszöntőt.
Dr. Boross Péter a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy különösen kedves számára Kaposvár, majd örömét fejezte ki, hogy egy asztalnál ülhet Jókai Annával, aki első elnöke volt a bizottságnak. - Nemzettudat történelmi tudat nélkül nincs - mondta a volt miniszterelnök, majd hozzátette: fontos, hogy lássa a nemzet a múltját. Olyan 50 év után vagyunk, hol a nemzeti érzelem nem volt középpontban. Ez idő alatt a továbbélés, az életben maradás művészete jellemezte éveinket, s megcsonkítva bár, de magyarul beszélünk. Ezért is meghatározó szerep a hazaszeretet felkeltése. Ébresztőt kell fújni! - zárta köszöntőjét Boross Péter.
dr. Boross Péter a kaposvári konferencián
Radnainé dr. Fogarasi Katalin a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság főtitkára a Nemzeti Sírkerttel kapcsolatban tartott előadást, melyben történelmi visszatekintésként elmondta, hogy 10 évvel ezelőtt az első Orbán-kormány hozta létre a bizottságot, melynek kiemelt feladata a kegyeleti kultúra gondozása. Céljuk az egész Magyarországot lefedő Nemzeti Sírkert létrehozása, melynek egyik legfontosabb része maga a besorolás. Megállapítják, hogy melyik sírok kerüljenek be a körbe, levédik a sírokat, ám gondozásukat nem mindenhol tudják vállalni, ugyanis sajnálatosan kicsi a kapacitásuk. 2009. végéig Budapesten kívül valamennyi megyében és megyeszékhelyen sikerült sírokat levédeniük. A fővárosban 3855 sír és 6 temetőrész, míg vidéken 1059 sír és 9 temetőrész tartozik a bizottsághoz. Kaposváron 35 sírt védtek le, míg megyeszerte a híresebbeket sorolta fel a főtitkár. Így a somogyvári Szent László, a niklai Berzsenyi Dániel, a kaposvári Rippl-Rónai és Szász Endre, a csokonyavisontai Nagyatádi Szabó István és a göllei Fekete István sír is védett.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság főtitkára
Múltunk lezáratlan fejezetei közé tartozik a második világháborús katonák eltemetésével kapcsolatos kérdéskör. Dr. Bús János hadtörténész elmondta, hogy nagyon sokan nem tudják, merre nyugszik hozzátartozójuk. Ez köszönhető annak is, hogy szinte a világon egyedülálló módon saját hősi halottainkat ellenségként kezelte az előző rendszer. Ez pedig nagymértékben meghatározta a katonasírok állapotát. Határainkon túl még több kegyeletet kaptak, mint saját hazájukban. Európa több országában nem temettek rá a sírokra, míg nálunk a 25 év megváltási idő letelte után más kaphatta meg azokat. Ahogy kevesen tudják azt is, merre nyugszanak hozzátartozóik.
Ennek érdekében hozták létre a "Háborús keresőszolgálatot", melyről már dr. Havasi János a Magyar Televízió Határon Túli Szerkesztőségének vezetője számolt be. Sírjaink hol domborulnak című televíziós műsorral kezdték munkájukat, majd 2007-től üzemel internetes honlapjuk, melyen 7-8000 név szerepel. - Ha nem lesz újragondolva a következő kormány részéről a hadisírok kutatása, akkor egy történelmi korszak óhatatlanul elveszik - mondta Havasi, majd hozzátette, hogy az ukrán állam jelenleg többet tesz a magyar katonák sírjáért, mint saját államunk.
dr. Havasi János szerkesztőség-vezető
Tóth Istvánné a Kaposvári Egyetem adjunktusa a fiatalok szemszögéből közelítette meg élet és halál kérdését, majd Puskás Béla a Somogy temetkezési Kft ügyvezetője a somogyi temetők üzenetéről beszélt.
A konferenciát követően nyitották meg a Megyeháza Galérián a témához kapcsolódó kiállítás, mely előtt Gelencsér Attila a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke mondott köszöntőt. Az üdvözlő mondatok után elhangzottak a kegyelet és emlékezet fontosságát hangsúlyozó gondolatok. Kegyelet mindenkinek jár, dicsőség csak keveseknek - idézte az elnök Jókai Annát, majd elmondta, hogy ez a kiállítás a budapesti Hadtörténeti Múzeum után először a somogyi megyeszékhelyen látható, melyben elévülhetetlen érdemei vannak Puskás Bélának, ahogy a megye temetkezési és kegyeleti kultúrájának ápolásában is.
Jókai Anna megnyitó beszédét hallgatják
A kiállítást Jókai Anna nyitotta meg, aki többek arról is szót ejtett, hogy a legnagyobb bűnök közé tartozik amikor olyan embert illetünk dicsőséggel aki azt nem illeti meg, illetve amikor olyan ember nem kap dicsőséget, aki megilleti, a kegyelet viszont mindenkinek megjár.
Gelencsér Attila, Boross Péter, Puskás Béla és Lomnici Zoltán